HELP - káva , ktorá pomáha

3. marca 2024

Po prvej návšteve Afriky v októbri minulého roka sme v INCUPLE spustili kampaň na pomoc týmto deťom. Vyrobili sme špeciálnu edíciu kávy HELP, pred Vianocami sme usporiadali vianočný bazár, varili punč a veľa ďalších vecí a vďaka tomu sme dokázali spoločne s Vami vyzbierať peknú sumu peňazí - konkrétne na prevádzkach INCUPLE sa vyzbieralo spolu 2077 eur.

Burundi

Malá krajina v strede Afriky už dlhodobo obsadzuje neslávne prvé priečky , patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Ľudia sa živia hlavne poľnohospodárstvom , žijú vo veľmi skromných podmienkach , veľa ľudí domov nemá, možno iba nejaký prístrešok . Na druhej strane som v Bujumbure videla toľko krásnych miest, reštaurácií, luxusné hotely, krásne miesta pri jazere Tanganyika.

Nepísané pravidlá, ktoré fungujú. Slovo, ktoré má vysokú hodnotu, bez zmlúv a záruk … bez pochybností. Na Slovensku to zažívame výnimočne, tu je to normou. Ideme autom vidiekom a každú chvíľu Tharcisse, môj sprievodca zastaví, vezieme kamaráta do mesta, basketbalistov na turnaj, ženu, ktorá ide z trhu s ťažkým vrecom zemiakov, matku , ktorá v daždi nesie dieťa z nemocnice pešo niekoľko km. Áno... toto je Afrika.

Nezištná pomoc, kde nikto nečaká, že sa mu to vráti.
A na druhej strane obrovské množstvo ľudí, ktorí nie sú na hranici chudoby ale ju už dávno prekročili . Každý deň prežívajú , takýto život, ktorý vidíte všade, hlavne však na periférií miest a na vidieku.

Celý čas sme sa pohybovali medzi obyčajnými ľuďmi, v obchodoch, miestnej krčme na vidieku, viezla som sa v autobuse, rozumej v burundskom autobuse :). Šoférovala som po takých cestách , ktoré ani neviem opísať. Viezla som deti z výletu na nádherných vodopádoch , vyskúšala obľúbený dopravný prostriedok - motorku.
Skúsila som všetko , čo mi nový deň ponúkal. Prekračovala som svoje limity, každý deň. Teraz viem, že všetko je možné.

Moja misia bola vrátiť sa späť do sirotinca Condi, spoznať deti lepšie, spoznať ich životné príbehy… tak isto som mala víziu zlepšiť im životné podmienky, či už na bývanie alebo kúpiť nové oblečenie a uniformy do školy. Umožniť im zažiť výlet a ostatné pre nás tie obyčajné veci. A som rada, že veľa plánovaných vecí sa podarilo. A niektoré dokonca presiahli moje očakávania .

Vďaka zbierke sa nám podarilo v sirotinci vymeniť kompletne stropy , ktoré boli v zlom stave , kompletne vymaľovať celý sirotinec, deťom sme kúpili televízor a k tomu potrebný generátor, satelit, skrinku. V sirotinci sú staršie deti a je veľmi dôležité aby mali kontakt so svetom. Aby videli, ako sa žije aj inde ako v horách na vidieku, bez možnosti ísť ďalej ako na okraj obce.


Preto sme deti hneď na začiatku a na výlet do mesta Matana, kde je veľký market , ako to ony nazývajú, tržnica, kde sme deťom nakúpili kompletne oblečenie , objednali obed v lepšej reštaurácii , myslím, že to zažili po prvý krát. Jedli rukami ako sú zvyknutí. Pri ďalšom výlete a obede v reštaurácií ma nasledovali a vzali si príbor, trápili sa trošku ale všetky to zvládli a boli úžasne hrdí na seba . A ja tiež. Skvelý deň… kúpili sme lopty, v areáli hotela hrali futbal, Rose si požičala môj mobil, predpokladám , že ho mala v ruke prvý krát v živote a fotila , natáčala videá … no hotová influencerka ....A aby som nezabudla , mali sme v sirotinci diskotéku , jednoducho - iba s malým JBL.
Bola to zábava, samozrejme som tancovala spolu s nimi. Maličkosť ale tak dôležitá
...

A pokračujeme ďalej...pripravili sme novú edíciu kávy HELP, kde Vám chceme priblížiť Afriku pomocou nádherných farieb a tradičných etnických vzorov. Našim cieľom v najbližších mesiacov je oprava obydlí pre najohrozenejšie rodiny v dedinke Ruhando. Opraviť strechy, aby obyvateľom nepršalo hlavne v noci dovnútra, zakúpiť jednoduché matrace a oblečenie pre deti. Plán je 5 malých domčekov... prvý je už hotový 🙂 Na jeden takýto naozaj veľmi skromný príbytok sme vyhradili 500€. Často v ňom žije 5 až 10 ľudí.

Káva HELP je zmesou Vašej obľúbenej Brazílie a Tanzánie.

REGIÓN : Brazil / Tanzánia

SPRACOVANIE /suché / mokré

ZBER /2022 / 2023

Afrika mi dala toľko , neviem to ani slovami vyjadriť. Pokoru, nádej , že ľudia chcú pomáhať ale hlavne poznanie, že všetci ľudia na svete sú rovnakí. Bez ohľadu na farbu pleti, postavenie. Nikto z nás si nevyberá , kde sa narodí a snažíme sa iba tu, na tomto svete prežiť , každý najlepšie ako vieme 🙂

Ak Vás tento projekt oslovil, podporte ho zakúpením kávy HELP na našich prevádzkach alebo na eshope incuple.sk

Prečítajte si tiež

Peru Finca Santa Elena - recenzia

Čítať viac

Ethiopia Guji Anasora - recenzia

Čítať viac

Odber noviniek

crosschevron-down